top of page

Ako som fotil akty s obrazcami na tele

Nasvietil som to projektorom alebo inak beamerom, ale dá sa aj bleskom a tienidlami, cez roletu, cez roletu pri okne, cez sitko ,cez tenisovú raketu, cez hocičo alebo aj premietačkou. Je na to množstvo spôsobov, ja opíšem ten môj, s ktorým som nafotil najviac fotografií.

Niekde som videl (na 95% na Internete) akty na ktorých boli rôzne obrazce. Vlastne teraz som si spomenul, že niekedy v mojich začiatkoch som fotil pri okne s pootočenou roletou, a mal som zebrový motív na nahom tele a nepotreboval som k tomu okrem slnka, rolety, fotoaparátu a modelky nič. A tento spôsob svietenia som videl v knižke. Jedná sa o túto fotografiu:

fotenie cez roletu pri okne

Takže celé je to na kreativite človeka aký obrazec, štruktúru si vystrihne, vyrobí z dreva, kartónu, plechu, polystyrénu a čo ja viem čoho. Postaví tento “rušič” svetla medzi zdroj svetla a modelku a môže sa fotiť.

Okrem tohoto spôsobu je isto aj mnoho iných ktoré ešte nepoznám, alebo ešte niesú vymyslené. Osobne poznám ešte premietanie obrazu premietacími prístrojmi (ten hneď popíšem nižšie), potom som videl výrobu tohto efektu čisto vo Photoshope alebo inom grafickom editore, a ďalej som si vyskúšal (kúpil) vecičku menom Light Blaster.

Light Blaster funguje tak, že sa nasadí na systémový blesk, namontuje sa naň akýkoľvek objektív a vloží sa tam obrázok veľkosti kinofilmu a blýska sa ostodvesto a obrazec sa premieta. Má to niekoľko háčikov. Nie celkom vidím kam a aký veľký obrázok to premietne na scénu. Závisí to od ohniska objektívu, vzdialenosti lightblastera od scény atď. Na začiaktu fotenia som vycvakal pomerne dosť testovacích snímkov. Samozrejme predpokladám, že cvikom, človek vychytá nuansy a nemusí pri ďaľších foteniach už toľko cvakať kým to nastaví.

Projektor/beamer je pomôcka ktorou som nafotil najviac takýchto fotografií. Nastavenie ja pomerne jednoduché, teda aspoň mne to nerobilo problémy. Aby to fungovalo,na takéto fotenie treba mať pri sebe nasledovné veci:

  • Zdroj elektriky

  • Funkčný PC/notebook/mac/tablet/mobil?

  • Projektor/beamer

  • Priestor na fotenie

  • Káble

  • Fotoaparát

  • Model

Najprv som spojil notebook s projektorom. Tu treba odsledovat aké výstupy má notebook a projektor, aby sa dali spojiť. V mojom prípade mal projektor len VGA vstup, z notebooku mi ide von len HDMI/DVI, tak som si dokúpil redukciu/prevodník. Fyzické spojenie som vybavil, potom už len nastaviť v notebooku grafické rozlíšenie atď a už sa aj premietal obrázok.

Pri fotení s projektorom treba rátať so svetlom, že jeho intenzita nie je až tak veľká, čiže treba použiť vyššie ISO a treba mať aj viacmenej tmu v ateliéri. Samozrejme všetko závisí od predstavy ako to chcem mať nafotené. Kreativite sa medze nekladú. Smerovanie projektora kam má svietiť je tiež už na fotografovi, pretože možem nasvietiť aj pozadie, môžem dať svietenie z boku a na pozadí bude napríklad čiernota atď.

Nieje to vôbec náročná technika a určite sa oplatí ju vyskúšať. Viem si jej použitie predstaviť aj v iných žánroch fotografie ako napríklad v produktovej fotografii.

Ján Blaško

bottom of page